Powered by Smartsupp

O Wymarzonym Przedszkolu

Dla Kochających
Historia osobista

Chodziłam do przedszkola, w którym niejedno przeżyłam i niejedno na swój temat usłyszałam. Pewnie były tam również pozytywne i wspierające komunikaty i wydarzenia, ale ich nie pamiętam… Pamiętam historię, w której zostałam losowo wybrana jako tancerka do utworu: „Zasiali górale”. Nauczyłam się słów piosenki, nauczyłam się kroków tanecznych. Byłam podekscytowana możliwością udziału w tym przedsięwzięciu. Nadszedł czas pierwszej próby. Pani włączyła piosenkę. Wraz z innymi wybranymi dziećmi zaczęłam tańczyć wyuczony układ choreograficzny. Nie zrobiłam żadnego błędu! Byłam szczęśliwa i dumna. Wtedy pani powiedziała: „Ilona, nie tak – masz za sztywne nogi”... Nie pamiętam czy dostałam drugą szansę czy od razu wymieniono mnie na kogoś „zdolniejszego”.

Doskonale jednak pamiętam co czułam. Wstyd, ból, rozczarowanie i zniechęcenie.
I pamiętam, że przez lata nie potrafiłam tańczyć, gdy patrzył na mnie ktoś inny… A kocham taniec. Mam poczucie rytmu, które docenili nawet Afrykanie. Jednak słowa pani z przedszkola zbyt długo brzmiały mi w uszach. Zbyt długo były przeszkodą w działaniu i osiąganiu satysfakcji.
Wrażliwość względem dzieci sprawia, że nie chcę, by któreś z nich usłyszało, że jest mniej zdolne od innego, by było w tak okropny sposób skonfrontowane z czyimś osądem. Dlatego stworzyliśmy WYMARZONE PRZEDSZKOLE. Chcę, by dzieci cieszyły się robiąc to co robią najlepiej jak potrafią. Chcę, by same podnosiły sobie poprzeczkę bazując na swoich talentach. Chcę, by te talenty pomagały im wzrastać w dziedzinach, w których są mniej obdarowane. Chcę, by słyszały słowa zachęty, wsparcia i wzrastały w poczuciu własnej wartości.

Tyle sytuacji z zewnątrz wysyła nam negatywne komunikaty na nasz temat. Zaczynamy tymi komunikatami myśleć o sobie. Tracimy radość, tracimy chęci, zatrzymujemy się w rozwoju, nie wykorzystujemy swojego potencjału. Ale nikt nie musi tego doświadczać! Twoje dziecko nie musi tego doświadczyć! Dlatego stworzyliśmy WYMARZONE PRZEDSZKOLE. Długo myśleliśmy nad jego kształtem, długo się szkoliliśmy, by dać Twojemu dziecku to, co najlepsze.

W WYMARZONYM PRZEDSZKOLU Twoje dziecko odkryje i rozwinie swoje talenty i mocne strony. Tutaj w bezpiecznej atmosferze będzie też rozwijać dziedziny, które naturalnie nie są jego mocną stroną. Tutaj będzie osiągać kolejne stopnie samodzielności. Będzie odnosić swoje małe i duże sukcesy. Zbuduje fundament, by odnosić sukcesy w późniejszym życiu. Będzie się uczyć jak kochać siebie oraz robić to, co kocha, szanując innych. A my... będziemy mu towarzyszyć. Zachęcać i wspierać. Razem z nim kreować najlepsze warunki rozwoju. Mamy ku temu narzędzia! Mamy potrzebną wiedzę i doświadczenie. Kochamy dzieci!

Ilona Kaczeńska